Zadzwoń do nas
tel. 784 071 725

Zmiany w prawie pracy. Będą dwa nowe kodeksy

Zmiany w prawie pracy – co trzeba wiedzieć?

Od 15 września 2016 roku pracuje nowa Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Składa się ona z 14 osób. Jej głównym celem jest stworzenie dwóch nowych projektów kodeksu pracy. Kodeks indywidualny prawa pracy i kodeks zbiorowego prawa pracy. Na czele komisji stoi Marcin Zieleniecki, który pełni role podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zmiany w prawie pracy to jedna z obietnic PiS-u.

Komisja

Komisja zostanie podzielona i będzie działać w dwóch zespołach. Pierwsza część zespołu będzie pracować nad projektem Kodeksu pracy druga część zajmie się projektowaniem ustawy pod tytułem „Kodeks zbiorowego prawa pracy”. Czas działania komisji został ustalony na 18 miesięcy. Zmiany rynku pracy powodują konieczność rekodyfikacji aktualnych przepisów prawa pracy. Z kolei brak kodyfikacji dla zbiorowego prawa pracy zmusił posłów do działania w celu utworzenia odpowiedniego dokumentu. Komisja składa się z niezależnych ekspertów którzy cieszą się zaufaniem i mogą pochwalić się sporym doświadczeniem. Warto zauważyć że to już druga taka komisja. Pierwsza została utworzona w sierpniu 2002 roku. Pracowała przez cztery lata. Niestety zmiany w rządzie doprowadziły do porzucenia pomysłów i pracy tamtej komisji.

Nowe przepisy

Zmiana kodeksu pracy to jedna z obietnic politycznych nowej partii rządzącej. Celem tych zmian jest przede wszystkich zachęcenie do powrotu młodych ludzi którzy opuścili kraj w celach zarobkowych. Pierwsze zmiany wejdą w życie już w styczniu przyszłego roku. Nowe przepisy mają pogrzebać tzw. umowy śmieciowe. W ten sposób rząd chce zmusić pracodawców do zatrudniania pracowników w oparciu o umowę o prace. Zadania na temat nowych przepisów są podzielone bowiem wiele osób obawia się powrotu szarej strefy która będzie funkcjonować jak w końcówce lat dziewięćdziesiątych.