Zadzwoń do nas
tel. 784 071 725

Swoją firmę rozlicz sam

Jednoosobową działalność rozlicz sam

Prowadzisz małą firmę i szukasz oszczędności? Dobrym rozwiązaniem będzie rezygnacja z usług biura rachunkowego lub ich ograniczenie. Księgowość przy jednoosobowej firmie nie jest trudna a robienie jej samemu pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy. Wiele osób korzysta z usług biur rachunkowych z obawy przed karami jakie im grożą za niedopełnienie obowiązków księgowych. Strach ten jest bardzo często nieuzasadniony. Swoją firmę rozlicz sam.

KPiR nie jest trudna

Księgowość jednoosobowej wcale nie jest trudna. Wszyscy przedsiębiorcy których obrót nie przekracza 1,2 milion euro rocznie są zwolnieni z pełnej księgowości. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest bardzo proste do tego w internecie możemy znaleźć mnóstwo aktualnych poradników. Jeżeli korzystamy z KPiR to pewnie podchodzimy pod podatek liniowy który nie jest trudy w rozliczeniu. Reszta uproszczeń zależy od rodzaju prowadzenia działalności. Należy jednak pamiętać o sprawdzaniu zmian w prawie podatkowym.

Pomoc w internecie

W poprzednim akapicie wspomniałem o poradnikach z internetu to nie jedyna opcja wsparcia dostępna w sieci. Jednoosobowa działalność ma to do siebie że bardzo często obraca podobnymi fakturami. W ten sposób sprawa staje się jeszcze bardziej prostsza. Co ciekawe do rozliczania się samemu nie potrzebujemy żadnych certyfikatów księgowych. Jeżeli jednak nadal czujesz obawy przed samodzielnym rozliczaniem się z fiskusem zawsze możesz korzystać z programów do księgowania. W internecie znajdziemy portale które posiadają generatory dokumentów skarbowych a za niewielka opłatą służą pomocą księgowego. Równie dobrze możesz dogadać się ze swoim starym biura na obniżenie stawki z racji tego że większość pracy bierzesz na siebie. Im zostanie tylko sprawdzenie poprawności dokumentów. Jeżeli zdecydujesz na samodzielne rozliczanie musisz pamiętać o dokonaniu wpisu w CEIDG. Chodzi o informacje dotycząca miejsca przechowywania dokumentów księgowych.

Podsumowanie

Okazuje się że prowadzenie księgowości nie musi być wcale trudne. Tym bardziej że z pomocą przychodzi nam internet. Niestety takie rozwiązanie ma też swoje minusy. Rośnie liczba czasu jaką trzeba poświęcić na sprawy papierkowe. Każdy kto prowadzi własną firmę jednak wie że to praca 24 na dobę.