Zadzwoń do nas
tel. 784 071 725

Lepsze wpływy z podatku VAT

Lepsze wpływy z podatku VAT – styczeń był udany

Zmiany w podatku VAT przynoszą efekty. Tak przynajmniej twierdzi Ministerstwo Finansów które twierdzi że wpływy do budżetu państwa były wyższe o 25,3 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Szacuje się że państwo zarobiło o 4,4 mld złoty więcej. Taka informacja powinna cieszyć bowiem obietnice dotyczące łatania luki VAT się sprawdzają. Jednak zdrowy rozsądek karze być spokojnym i poczekać na analizę jakieś zewnętrznej firmy. Być może wpływy z podatku VAT to tylko manipulacja statystykami.

Skuteczne działania

Warto wspomnieć że działania mające na celu zmniejszenie strat państwa wynikających z przestępstw podatkowych to jedno z podstawowych zadań nowej władzy. PiS chwali się że dzięki nowym przepisom budżet państwa zarobił o 6,7 mld więcej niże to przewidziano w ustawie budżetowej. Warto dodać że deficyt budżetowy przewidziany na ten rok wynosi 59,3 mld złoty. Gdyby taki wzrost utrzymał się przez cały rok to państwo mogłoby zakończyć rok drobnym zyskiem.

Ostrzejsze kary dla oszustów

Największy wzrost zanotowano w przypadku podatku VAT. Jak wiadomo od stycznia tego roku obowiązuje nowa ustawa o podatku VAT. Celem tej ustawy było utrudnienie życia wszystkim osobom które w sposób nielegalny wzbogacały się kosztem państwa. Do tego od marca będą obowiązywały nowe kary dla przestępców podatkowych. Nawet do 25 lat za posługiwanie się fałszywymi fakturami. Jak widać Prawo i Sprawiedliwość traktuje sprawę całkiem poważnie. Nadal nie wiadomo co z postępowaniami w sprawie zaniedbań urzędników w latach 2011 – 2015. Według PiS-u wiele urzędników przymykało oko na dziwne transakcje.